Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sttw/domains/farma69.pl/public_html/wp-content/plugins/kickass-slider/class.kickass-slider.php on line 730

Osada Kopaniec

Osada Kopaniec to wierna rekonstrukcja XIII wiecznego założenia o charakterze rolniczym i rzemieślniczym. Zbudowana na planie koła, otoczona naturalnym płotem, prezentuje przegląd architektury, rzemiosł i obyczajów trzynastego stulecia.

Patrzymy na nią jak na wspólnotę pionierów walczących z siłami przyrody, zdanych tylko na siebie i swoje umiejętności. Wspólnotę, która doskonale rozumiała znaczenie działania w grupie. Być może aktywność mieszkańców osady, Mąsa, Wojciesza, Twardoty, Głąba, Kołacza, Pirosza i innych była wspierana przez obcych, zwanych „gośćmi”. Zwłaszcza, kiedy okazało się, że na tym terenie odkryto złoża cennych kruszców, z tym najbardziej cenionym – złotem. Być może zamieszkali w osadzie Walonowie , miśnieńscy górnicy i hutnicy, wydobywali miejscowe złoto i zakładali pierwsze huty szkła. Być może do osady zawitał czasem kupiec wiozący swój towar do Czech… lub zbieg i uciekinier, który liczył na azyl na tym odludziu.

Pragnąc doświadczyć historii, tworzymy dzisiaj trzynastowieczną Osadę Kopaniec. Osadę, w której odżywają dawne rzemiosła, obyczaje i tradycje (chaty kowala, cieśli, ceramika, wikliniarza i powroźnika, tkaczek, medyka).

Warto tu przyjechać choćby po to, aby zrozumieć czym różni się dawna Osada od współczesnego osiedla. Może być to doświadczenie zaskakujące i inspirujące.

Osada Kopaniec została otwarta pierwszego maja 2008 roku i cieszy się dużym powodzeniem wśród zwiedzających.